DOKATO*PL

HODOWLA KOTÓW MAINE COON

Hey there! Thanks for dropping by Theme Preview! Take a look around
and grab the RSS feed to stay updated. See you around!

O RASIE

Obrazek "http://download1.klimacik.pl/e-gify/1686.gif" nie może zostać wyświetlony, ponieważ zawiera błędy.

HISTORIA

Nazwa rasy pochodzi z dwu angielskich wyrazów MAINE-od nazwy stanu i COON -angielskiego słowa  raccoon, czyli szop pracz. Istnieje wiele legend dotyczących pochodzenia rasy.Jedna z nich mówi o skrzyżowaniu kota domowego z szopem praczem .Jednak takie połączenie byłoby genetycznie niemożliwe. Inna historia opowiada o kotach które  przybyły do Ameryki na statkach wikingów.Najbardziej prawdopodobne jest jednak,że rasa ta powstała na skutek naturalnego krzyżowania się rodzimych domowych kotów krótkowłosych z półdługowłosymi  kotami w typie angorskim , które występowały sporadycznie na wybrzeżach Atlantyku.

WYGLĄD

Piękne,wielkie majestatyczne koty,największe z kotów domowych.Charakterystyczne długie futro Maine Coona niejest jednakowo długie na różnych częściach ciała kota . Długie jedwabiste futro z gęstym podszerstkiem pokrywa brzuch i portki ,kryza otacza głowę porośniętą dość krótkim i przylegającym włosem . Podszerstek służy jako naturalna ochrona przed deszczem i zimnem. Ogon tych kotów jest długi bardzo silnie owłosiony. Charakterystyczne duże uszy zakończone  pędzelkami .Średni ciężar dorosłego samca to 6 do 10kg. a samicy 4 do 7 kg. U kotów tych dopuszczalne są wszystkie rodzaje umaszczenia , jednak  najbardziej rozpowszechnione jest brązowe umaszczenie typu tabby.

CHARAKTER

Swemu łagodnemu usposobieniu zawdzięczają powszechnie stosowane określenia , takie jak “łagodny olbrzym” czy “amerykański kolos”. Drzemiąca w nich moc i siła daje im wielkie poczucie pewności siebie . Nigdy nie powinny być agresywne ! Koty tej rasy są skore do zabaw  i mimo swych wielkich rozmiarów – bardzo zwinne i sprytne. Chętnie aportują rzucane im zabawki ,chodzą na spacery na smyczy. Są bardzo towarzyskie i lgną do swych opiekunów, nie są jednak natrętne i potrafią uszanować potrzebę prywatności  opiekuna-ale także wymagają tego w zamian . Bardzo przywiązują się do człowieka i nie lubią  być zostawiane na długi czas same.

Comments are closed.